Zajímavá místa Berounska


  Nejprve bych začal městem, jež považuji za hlavní centrum oblasti, v němž také žiji a odkud vás budu směrovat na cesty za přírodou a památkami tohoto kraje. Je to:

 Královské město Beroun


Pohled na město


Geopark Barrandien

 Královské město Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky. Historie města sahá do poloviny 13.století. Doba Karla Iv. byla dobou rozkvětu, která přála hrnčířům, soukeníkům, sladovníkům, vinařům a pivovarníkům. Za husitských válek bylo město dobyto v r.1421 a později bylo zužováno povodněmi, požáry, epidemiemi i válečnými hrůzami. Od poloviny 18.století však nastává téměř nepřetržitý rozvoj - byla založena škola, spolky v roce 1862 byla zprovozněna železnice Praha - Plzeň, rozvíjí se výroba železa, vznikají cementárky a vápenky.

Zdroj:Informační leták Berounsko         stránky města       Mapy cz                                       Virtuální průvodce

Když už někdy zavítáte do Berouna, nezapomeňte navštívit také Městskou horu a na ní rozhlednu (vstup 10Kč) a Medvědárium (zdarma). Najdete zde i vyžití pro děti v podobě dvou hřišť-jedno pro menší a druhé pro větší děti.
Ve městě bych doporučil: náměstí s radnicí a muzeem Českého krasu, Geopark Barrandien a z náměstí vede také křižovatka turistických tras a najdete zde také mapu města a okolí s hlasovým průvodcem. Na náměstí najdete info-centrum pro turisty - vpravo od radnice.
Mimo centrum můžete navštívit i Městskou galerii. Anebo se pokochat pohledem na řeku, z lávky zbudované po povodních v r.2002, spojující centrum s autobusovým nádražím - kde najdete i turistickou mapu Berounska.

Městské informační centrum
Husovo nám. 69, 266 01 Beroun
tel.311654321
email: mic@muberoun.cz


Medvědárium


Hřiště na Městské hoře


Nižbor a Keltské Oppidium StradoniceZámek Nižbor


Berounka z mostu v Nižboru


Když se vydáte z Berouna proti toku Berounky přes obce Hýskov a Stradonice dostanete se do Nižboru. (Doprava možná i vlakem či městským autobusem z Berouna)           
Dominantu obce, ležící v malebném údolí řeky Berounky, tvoří zámek, který byl založen koncem 13.stol. králem Přemyslem Otakarem II. jako královský ranně gotický hrad.
V zámku je otevřeno od května do října Informační centrum Keltské kultury.
Po prohlídce zámku se můžete vydat na prohlídku místa, kde leželo Keltské hradiště - Opidium Stradonice. Jsou odtud pěkné výhledy do údolí řeky Berounky.  Naproti opidiu je za řekou na kopci Žlubinec meší hradiště, které patrně sloužilo jako představená hlídka.

                 
                            Stránky obce     Mapy cz

Informační centrum Keltské kultury
Zámek Nižbor
tel.311693100
email: nizbor@celticeurope.czOpidium Stradonice


Opidium pohled hradištěm
 


Koukolova Hora


Na vrcholu

Výhled

Vysoko na poddanskou vsí Popovicemi, stávala pyšná tvrz krutého vladyky Viléma Koukola. Lidé si o jeho činech, rodině a krutosti na poddaných hodně vyprávěli.

Jihozápadně od Berouna se nachází město Králův Dvůr, se svým zámkem - konají se zde různé kulturní akce - a známými, dnes už rozpadajícími se, Králodvorskými železárnami. Nad částí městečka zvané Popovice se tyčí Koukolova hora. Na vrcholu naleznete zříceninu kaple sv. Blažeje z roku 1832 a je odtud vidět daleko do kraje. Na Koukolově hoře se každoročně koná pochod Vítání jara a vede sem i naučná stezka.
Odtud je pak možno pokračovat Buď na Axamitovou bránu a vrch Kotýz s Koněpruskými jeskyněmi, anebo sejít dolů do Popovic a osvěžit s v místním koupališti navazujícím na soustavu rybníků, která také stojí za shlédnutí.
Jen pozor za mokra je cesta Popovice - Koukolova Hora poněkud kluzká - strmější svah.
                                         Mapy cz


Koupaliště Popovice

 

Lom V Kozle

Lom V Kozle

Když se vydáte ze Svatého Jána, po žluté značce, přes Hostim a dále pak k řece Berounce, minete nejprve pastviny s koňmi a až zahnete ze silnice na lesní cestu, půjdete podél říčky Loděnice až k můstku přes vodu. Než na něj však vstoupíte, podívejte se vlevo a tam ....  Právě tam najdete  Lom V Kozle. Je zde také zastávka Geologické naučné stezky. Ta Vám něco poví o místním uspořádání hornin. Jsou zde i základy staveb z doby kdy se tu ještě těžilo. Pokud budete unaveni, zastavte se tu a odpočiňte si.

Dále pak můžete pokračovat po značce až k Berounce. Narazíte na cyklostezku vedoucí ke Srbsku a na druhou stranu k Berounu.

Mapy cz

U Berounky

Místní fauna

 

Lom Velká Amerika

Když vyrazíte z obce Mořina, ať už autem po silnici, či pěšky po žluté turistické značce, narazíte na silnici, spojující obce Mořina a Bubovice,  na snad největší a nejznámější lom v Českém Krasu, lom Velká Amerika. Od silnice je zde velmi pěkná vyhlídka. Tento lom je však i nechvalně známý svými obětmi na životech mladých lidí, kteří chtěli do lomu sestoupit. Takže POZOR!!! Nevstupujte za vyhrazený prostor. Vnitřek lomu je uzavřen.
Když půjde dále po žluté značce, projdete okolo lomů Mexiko a Malá Amerika a značka končí u dubu Sedmi bratří kousek od královského hradu Karlštejn.

Pozn. V pravém dolním rohu obrázku je vidět čerstvě utržený svah. Křížek s nápisem už bohužel ne.

Mapy cz
 

lom Velká Amerika

 

Rozhledna DědRozhledna

Severozápadně od Berouna na vrchu Děd (492mnm) najdete rozhlednu vypadající jako malý hrad. Rozhledna tu stojí od roku 1893 a výška je 12 m. Bohužel se na ní už podepsal zub času, což je vidět na sypajícím se kamenném schodišti. Uvnitř věže je již železné, takže na vyhlídku je možno i přesto vystoupat. Vstupné tu nikdo nevybírá. Nahoře se můžete pokochat výhledem pouze severním směrem na CHKO Křivoklátsko.Na jižní straně bohužel rozhlednu převyšují stromy. Po prohlídce se můžete uvelebit ve stínu u stolu s lavicemi a dát si nějaký ten gáblík "Teda jestli jste si ho donesli sebou".
K rozhledně se dostanete po značkách ze tří směrů. Z Berouna, ze Záhořan nebo z Hudlic přes obec Lísek a nejkratší cesta je z obce Zdejcina kam také jede MHD z Berouna. Mohu doporučit jít od rozhledny po modré značce do Berouna a U Studánky se ještě pokochat výhledem na město.           Další info zde                           Mapy cz
 


Pohled do okolí

 

Solvayovy lomy

Vstup

Štola

Přímo v přírodní rezervaci, mezi obcemi Bubovice a Svatý Ján pod skalou najdete skanzen a muzeum dobývání vápence Solvayovy lomy. Tato památka je tím zvláštní, že se nejedná o státní kulturní dílo, ale o dílo, které vzniklo z nadšení party lidí zajímajících se o toto prostředí. Podle toho vypadá i výklad. Žádné omílání naučeného textu a trefné odpovědi na vaše dotazy. Za cenu 50Kč vás nejprve provedou po muzeu, kde jsou k vidění pozůstatky lanovky, ukázky karbidových lamp, motorů atd. Poté nasednete do vláčku provezete se po lomech a nakonec se podíváte do štoly, kde se skrývá vozový park zdejší železnice. Zde je také možnost utišit žíznivé krky. Elektřina tu není, ale štola vychladí nápoje na cca 7 stupňů.
   Do lomů musíte pěšky a to hned ze tří stran. Od vesnic Bubovice cca 2,5km, Svatý Ján pod skalou cca 3km a Loděnice cca 4km. Cesta od Loděnice vede z 90% po silnici a od Svatého Jána strmým stoupáním ke křížku přírodou až ke skanzenu. Cestu od Bubovic jsem nešel. Cesty jsou značeny značkami v podobě hornických kladívek.
   Otevřeno je pouze o víkendech. Od května do října.

Další informace na : www.solvayovylomy.cz                  Mapy cz

Úzkokolejná dráha

Místní zdroj el.energie

 

Svatý Jan pod skalou

Klášter

Pramen u kláštera

Když vyrazíte po modré turistické značce od Vráže, dorazíte zhruba po 2 km do malebného údolí říčky Loděnice, ve kterém se skrývá vesnička nesoucí jméno podle kláštera, který byl vystavěn  l.p.1661, Svatý Jan pod Skalou. Z kostela se dá projít do jeskyně sloužící ve 2.pol. 9.stol. jako příbytek mnichu Ivanovi, který zde byl objeven knížetem Bořivojem a který zde byl také pohřben. Nad klášterem se tyčí skála s pěknou vyhlídkou do kraje.
Svatý Jan je také významnou křižovatkou turistických cest. Dá se odtud jít např. přes Bubovické vodopády až na Karlštejn, nebo přes Hostim kolem lomu V Kozle k řece Berounce, ale také ke skanzenu Solvayovy lomy, kde se dozvíte něco o historii zdejšího dobývání a zpracování vápence.
--------------------------------------------------------------
pozn. vstup do kostela je volný

Stránky obce        Mapy cz

Skála s vyhlídkou

Výhled od křížku

 

Tetín

  Vyhlídka

Torzo hradu

Na skále nad Berounkou, nedaleko města Berouna, uvidíte torzo hradu Tetín. Hradu o němž se vypráví v našich pověstech, kde, podle nich, sídlila sestra kněžny Libuše, Teta.
K hradu a na nedalekou krásnou vyhlídku do údolí řeky se dostanete z obce Tetín. Sem Vás vyveze i místní autobus z Berouna.
V obci si pak můžete prohlédnout i místní muzeum. Je otevřené od března do poloviny října, o víkendech, od 9ti do 17ti hodin. Vstupné je za symbolickou 10ti kačku a děti polovic.

Pozn. Z obce Tetín vede modrá turistická značka do Berouna. Na konci obce se však ztrácí. Je tu jen odbočka na vyhlídku Damil a cesta vedoucí dolů k řece, je značena pouze bílými šipkami. Je schůdná, ale dole se musí přejít přes koleje trati Praha - Beroun. Takže pokud se tudy vydáte dejte si POZOR.

Mapy cz

Výhled na řeku

Obec Tetín